youtube’a erişim yasaklanıyor.

Atatürk

Çok hızlı yükselen bir site. 4-5 kafadarın insanların eğlenmeleri için garajlarında yazmaya başladıkları bir program. Kısa zamanda parladı, google satın aldı.

Geçtiğimiz günlerde ise Yunanistan’dan birkaç kendini bilmezin Atatürk’e hakaret dolu bir video yollamaları ile gündeme oturmuştu. Ardından bir şavaş başlamıştı sanal alemde.

Olay Türkiye’de adli olarak yankı bulmaya başladı. zöyle ki:

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk’e hakaret edilen video görüntülerin yer aldığı siteye erişim yasağı koydu.

“Youtube’da Yunan rezilliği” haberimiz ile patlak veren skandala adalet el koydu. Türklere ve Atatürk’e “eşcinsel” hakaretine izin veren Youtube ağır bir fatura kesti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik zube Müdürlüğüne talimat vererek, konuyla ilgili görüntüleri istedi.

Gönderilen delil niteliğindeki bir CD’yi inceleyen Savcı Altınok, nöbetçi mahkemeden erişimin engellenmesini talep etti.

İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi de Güvenlik zube Müdürlüğünce gönderilen delil niteliğindeki bir CD’ye el koyma kararının onanması ve YouTube’ye erişimin engellenmesi talebini kabul etti.

Mahkemenin kararında, ”Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, Türk Bayrağı üzerine İngilizce küfür içeren yazılar yazılarak aşağılandığı anlaşıldığından talebin kabul edildiği” belirtildi

Türk Telekom’dan açıklama

Türk Telekom, YouTube’a erişim yasağına ilişkin yaptığı açıklamada, ”resmi bilgi ulaştığında yasal gereklilikler çerçevesinde gereğinin yapılacağını” bildirdi.

Burada doğru ve yanlışlar var elbet. Ama böyle bir şey yüzünden bir siteye erişimi kısıtlamak neyi değiştirir anlamış değilim. Evet adli olarak birşeyler yapılmalıydı. Ama yolu bu olmalıydı bilemiyorum.

Sonuç olarak youtube google’ın. Yarın google’da arama yapınca bu videoya ulaşılabiliyor diyerekten onu da mı yasaklayacaklar…

Üstelik sadece Türkiye’den bağlanan insanları kısıtlamış olmak o ve benzer videoların orada bulunması gerçeğini değiştirmiyor ki. Burada güçlü olmanı, devlet olmanın ne olduğunun bilincinde olarak gerekli yaptırımlar yaptırılmalı o siteye öyle bir gözdağı verilmeliydi ki kendileri “aman sıkı bir denetim yapalım çok başımız ağrıyo sonunda” demelilerdi. zu anki hali ile kimseye bir fayda sağlanmıyor.

Kısacası yasaklamak= Başını kuma gömmek…

youtube’a erişim yasaklanıyor.” için 2 yorum

 • 08 Mart 2007 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  Bence, youtube erişimini sadece Türkiye’de yasaklamak, youtube da Atatürk’e ve Türk milletine yapılan hakaretlerin Türk milleti tarafından duyulmamasına Türkiye’de yankı bulup, tepki konulmamasına bir destektir. Yani aslında yasal yolla alınan karar, Atatürk’ü korumak yerine, ona yapılacak olan hakaretlerin önünü açıp, Türk milletini pasifliğe, sesini çıkartmamaya, ve görmeyip duymamaya sevk etmektedir.

  Açsınlar, dünyada ne oluyor bitiyor bilelim, sonra hangi ortamda tepkimizi ortaya koyacaksak koyalım.

 • 09 Mart 2007 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Gelişmişliğin ölçüsü burada ortaya çıkıyor işte. İnsanlar tepkilerini dile getirdi, Youtube yerine tepkisini dile getirenler cezalandırıldı. Çok haklısınız düşüncelerinizde…

Bir yanıt yazın