Türkiye işlemcisini tasarlıyor…

Güzel bir başlık, umut verici bir haber… Elektronik alanında oldukça iyi gelişmeler duyup seviniyoruz. Bu da onlardan birisi…

Malumunuz CPU (Merkezi İşlem Birimi) bilgisayarların herşeyi. Bu konuda dünyada 2 marka ve tek bir ülke var (AMD ve INTEL). Türkiye’de yavaş yavaş kıpırdanmalar başlıyor. İşte 50.000 YTL ödüllü CPU tasarım yarışması. Sitenin giriş yazısı şu şekilde:

Türkiye, son 25 yılda bilişim sektöründeki gelişmeler karşısında genel olarak “tüketici” konumunda kalmıştır. Aslen üniversitelerimiz ve diğer teknik okullarımız, bu süreci gerektiği gibi hem bilimsel hem de sanayi anlamında takip etmiş olmakla birlikte toplum, sadece teknolojiyi kullanan, bunun eğitimini alan ve veren konumda olmuştur. Teknolojik eğitimde, bir nebze olsun daha yaratıcı olabilmek adına ve doğrudan bilgisayar tasarımının kullanıcılar, teknik elemanlar ve mühendisler tarafından daha yakın irdelenmesi amacı ile bu yarışma düzenlemiştir. Türkiye’nin işlemcisini tasarım sürecinde insanların sayısal devrelere, bilgisayar organizasyonu ve mimarisine, işlemcilere daha ilgili olabilmeleri ve daha iyi bir eğitim amaçlanmıştır.”

cpu

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye işlemcisini tasarlıyor…” için bir yorum

  • 05 Ocak 2008 tarihinde, saat 09:17
    Permalink

    güzel 1. olursa alırım.

Bir yanıt yazın