SİYAH DAHLİA

52667_k_40091.jpg

 15 Ocak 1947’de, gelecek vaat eden yıldız Elizabeth Short olduğu daha sonra öğrenilen, güzel, genç bir kadının işkence ve tecavüz edilmiş cesedi, boş bir arsada bulunur. Kurban, Siyah Dahlia olarak manşetlere taşınır ve böylece Kaliforniya tarihindeki en büyük insan avı başlar.
Kendilerini bir anda soruşturmanın içinde bulan Bucky Bleichert ve Lee Blanchard, iki Kefalet Bürosu polisi, iki arkadaş ve aynı kadına aşık olan iki rakiptir. Fakat her ikisi de Dahlia’yı saplantı haline getirmiştir.  Çapraşık arzular içinde, Dahlia’nın geçmişiyle ilgili her şeyi öğrenmek, O’nun katilini yakalamak, ölümde bile olsa kadına sahip olmak bir o yana bir bu yana savrulurlar. Soruşturmaları onları, savaş sonrası Hollywood’unun tehlikeli sularında, cehennem gibi bir yolculuğa, kızın karma karışık hayatının tam ortasına ve kendi zihinlerinin sınırlarının ötesinde büsbütün bir çılgınlık alanına sürükler.

Sizlere bugün tanıtmaya çalıştığımız kitap James ELLROY‘un Los Angeles Dörtlemesinin ilk eseri. Kitap Brian de Palma tarafından beyazperdeye aktarıldı. Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart, Hilary Swank gibi yıldızların oynadığı  film şu sıralar “CEHENNEM ÇİÇEzİ” adı ile ülkemizde de vizyona girmiştir. Polisiye-Macera tarzından hoşlanan herkesin zevkle okuyacağı kitap Nitelik Yayınlarından çıktı.

KİTABIN KÜNYESİ

Orijinal Adı: The Black Dahlia                                                                                              Yazarı: James ELLROY                                                                                                Yayınevi:Nitelik Yayınları                                                                                                           Çeviri: Tahir  ÜNALDI                                                                                                                                          Sayfa Sayısı: 325

Bir yanıt yazın