İstanbul’un fethi

29 Mayıs 1453

Bir devrin kapandığı, tarihe yeni bir perdenin açıldığı tarih. Bir Türk olarak bir devri açmış olmanın verdiği gururu taşıyoruz. Türkiye kötü, halimiz harap söylemlerini duydukça, umutsuzluğa kapılacak gibi olursak aklımıza gelen ilk sahnelerden birisi olur hep. Bir sanatçımız güzel bir animasyonla canlandırmış bu güzel olayı.

İstanbul’da yaşamıyorum. Dolayısı ile şu anki halini sadece haberlerden takip edebiliyorum. Kötü bir durumda olduğunu görebiliyorum haberlerden. Umarız ki nerede yaşadığımızı ne şekilde bu hale geldiğimizi unutmaz, ona uygun davranırız.

Atalarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

İstanbul’un fethi” için 2 yorum

 • 28 Mayıs 2007 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  şarkı sözlerinde konstantipolis deniyor..

  Orası istanbul bence konstantinapolis diyenler yunanlılar

 • 28 Mayıs 2007 tarihinde, saat 20:33
  Permalink

  Konstantinopol deniyor. Çünkü Fatih’in Konstantinapolu fethetmeden önceki duygularından bağsedilio şarkıda. Bilindiği gibi Fatih aslında İstanbul’u değil Konstantinapolu fethetti. Konstantinapolu fethettikten sonrada eski bir bizans imparatorunun adını taşıyan şehrin ismini İstanbul olarak değiştirdi. Yani şarkının geçtiği yıllar konstantinopolis zamanı.

  Ayrıca Osmanlı da bu şehre hep Konstantinopul demiştir, hadis`te de “Kontantiniyye” diye geciyor, isimlere takilmamak lazim bence

Bir yanıt yazın