Dizüstü bilgisayarımıza (notebook) pil yapalım

Uzunca zamandır kullandığınız bir dizüstü bilgisayarınız var. Nam-ı diğer notebook. Ama uzun zaman çalışmanın ve yılların etkisi ile pilleri zayıflamış durumda. 4-5 dakikada hemen pili bitiyor. Yeni bir pil almak istediniz. 100$-150$ gibi fiyatlar duydunuz.

İşte size yepyeni bir pil sahibi olmak için fırsat. Kendiniz yapın. Aslında tüm piller aynı mantıkla çalışır. İster radyonuzda olsun, ister bilgisayarınızda. Piller seri, paralel, seri+paralel olarak bağlanarak belirli bir voltaj değerine ulaşılır. İşte bu yüzden tek bilmeniz gereken pillerin birbirine ne şekilde bağlı olduğu. İşte bundan yararlanarak kendinize bir pil yapabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki fotoğrafa bakmanız yeterli.

pil

Gördüğünüz gibi küçük küçük piller birbirine bağlı ve ambalajlanmış. Biz onu bilgisayarımızda kullanıyoruz. zimdi yapmanız gereken ölü durumdaki pili zarar vermeden açmak, pillerin bağlantı şekillerini dikkatlice not almak. Sonrasında şehrinizde bulunan elektronikçiler çarşısından ölü olan pillere eşdeğer pil almak. ( Ankara’da bu yer Konya Sokak’tır. ) Sonrasında sadece birkaç lehim ile kendi pilinize kavuşabilirsiniz. Hatta pili yanınızda götürürseniz isizin için bu lehimleme işini yapacak elektronikçiler bile vardır eminim.

Son olarak bu işin nasıl yapıldığını iyice anlamanız için nasıl yapılır videosu verelim. Yeni pilinizi güle güle kullanın.

Bir yanıt yazın