Çok ucuza muhteşem bir avize yapalım…

Elektrik, ampul yüzyılımızı değiştirdi. Gecelerimizi karanlıktan kurtardı. Teknoloji gelişti, imkanlar çoğaldı artık geceleri aydınlık değil de karanlık olunca garip karşılamaya başladık. Buna paralel olarak ihtiyaçlar da değişti.

Gece çok aydınlatılmış bir ortam rahatsızlık vermeye başlayınca ışığı bir miltar süzecek bir şeye ihtiyaç duyulunca avizeler ortaya çıktı. Bir de güzel görünümlü şeyler olunca hemen her yerde olmazsa olmaz bir hale geldi.

avize

avize

zimdi her yerden rahatlıkla bulunabilecek malzemelerle çok muhteşem görünen bir avize yapalım. Bunun için öncelikle bu dosyayı bilgisayarınıza kaydedin. Bu dosya temel taşımız olacaktır. Bu dosyadan 1 kopya bastırın. Sonra isteğinize bunu şablon olarak kullanıp ışık geçirgenliği olan bir maddeden ( tercihen renkli asetat )8 ile 100 tane arasında kesin.

Sonra bu parçaları aşağıdaki gibi 3,4 veya 5’li şekilde birbirine tutturun.

avize

avize

avize

avize

Sonrasında ise ampul ve kablonuzu içine alacak şekilde bu oluşturduğunuz gurupları birleştiriyorsunuz. Çok kolay bir şekilde ortalama 1 saat zamanda bir avizeniz oluyor. Bu sayfada yapılmış çeşitli örnekler var.

Yapılışını hala anlamadınızsa, aklınızda soru işaretleri kaldıysa videosunu izleyebilirsiniz.

Not: Ampuller oldukça ısınan malzemelerdir. Malzeme seçerken bunu da dikkate alın. Yoksa avizeniz yanar, kendisi yanmakla kalmaz eve de zarar verebilir.

Bir yanıt yazın