Bu maillere kanmayın

Norveç hayali kabusunuz olmasın.

Bu ülkeye gitmek isteyenleri fırsatçılar dolandırıyor.

Gençler, internet gruplarında Norveç’e gidebilmenin yollarını araştırırken dolandırıcılar da “Norveç firması eleman arıyor” veya “500 euro’ya sizin adınıza iş formu doldurabiliriz” başlıklı mailler göndererek iş hayali kuran gençleri dolandırıyor.

Bazı dolandırıcılar da Norveçli firmalar adına kapı kapı dolaşarak sahte form dağıtıyor, iş başvurusu karşılığında para topluyor.

Yetkililer Norveçli bakanı Hanssen’in çalışma izni alınabilmesi için “somut bir iş teklifi alınmış olması gerektiği” açıklamasına dikkat çekerek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Kimler gidebilir?

Norveç’ten çalışma ve oturma izni alabilmek için gerekli şartlar şunlar: En az meslek lisesi mezunu veya dengi bir okulda 3 yıllık mesleki eğitim almış olmak. Yeterli resmi eğitim tamamlanamamışsa ya da söz konusu özel beceriye resmi eğitim yoluyla ulaşılamıyorsa, profesyonel tecrübenin, kurs veya dengi okulun belgelenmesi gerekiyor. İlahiyatçılar, öğretmenler ve mutfak şefleri için daha sıkı kurallar ve özellikler isteniyor. Belirlenen işçi kotasının Norveç vatandaşlarıyla doldurulması gerekiyor. Fakat bu kota 2002 yılından beri doldurulamadı.

Elçiliğe başvurmak gerekiyor

Başvuru formunun Türkiye’den verilmesi gerekiyor. Çalışma veya oturma izni onaylanmadan Norveç’e giriş yapılamayabilir. Başvuru formları Norveç elçiliği ve konsolosluğuna ulaştırılmalı. Başvurunun sonucu Norveç elçilikleri veya konsolosluğundan öğrenilecek. İşverenler de çalışanları adına başvurabilir. Bu durumda form işyerinin olduğu bölgedeki polis merkezine verilecek.

Başvuru için gerekli belgeler

  • Yazılı iş teklifi ve/veya başvuru sahibi veya iş veren tarafından imzalanmış iş kontratı.
  • Eğitime ilişkin belgeler.
  • Profesyonel tecrübenin belgelendirilmesi.
  • CV
  • Barınma ile ilgili bilgi
  • Pasaport fotokopisi
  • İstenilen miktarda fotoğraf
  • Başvuru ücreti.

Başvuru formuyla birlikte istenilen belgelerin fotokopilerinin verilmesi yeterli. Ancak başvurunun yapılması durumunda belgelerin asıllarının sağlanması gerekiyor. Belgelerin İngilizce veya Norveççe’ye çevrilmiş olması gerekiyor. Başvuru formu ile istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Başvurudan önce Norveç elçiliği veya konsolosluğundan detaylı bilgi alınması lazım.

Bir yanıt yazın