19 Mayıs’ta gökyüzü Türk Bayrağı olacak…

19mayis

19 Mayıs’ta gözyüzünde inanılmaz olay!

Ay ve Venüs’ün, ender görülebilecek bir rastlantıyla 19 Mayıs tarihinde gökyüzünün tam zirvesinde Türk bayrağının şeklini alacağı bildirildi.

ABD Michigan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Sümer, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Tanyeri’ye 19 Mayıs 2007 tarihinde Türkiye için çok önemli bir gökyüzü olayının cereyan edeceğini söyledi. Bunun üzerine Prof. Dr. Yücel Tanyeri, OMÜ Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kalkan, OMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Yüksek Lisans öğrencileri Ali Aslantürk ve Nazım Karadağ ile birlikte Senato Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek, 19 Mayıs tarihinde gerçekleşecek gökyüzü olayı hakkında bilgi verdi.

19mayis
2007’nin astronomide olağanüstü rastlantıların bir araya geldiği yıl olacağını söyleyen Prof. Dr. Tanyeri, bu olağanüstü gökyüzü olaylarından Türkiye’yi ilgilendiren en ilginç rastlantının 19 Mayıs 2007 tarihinde yaşanacağına dikkat çekti. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkmasının 88. yıldönümü olan 19 Mayıs 2007 saat 15.00 sıralarında Ay ve Venüs’ün (Çulpan) ender görülebilecek bir rastlantıyla gökyüzünün tam zirvesinde Türk bayrağının benzeri bir oluşum sergileyeceğine değinen Tanyeri, “Gün ilerledikçe bu görüntü giderek daha belirgin olarak gözlemlenirken, Venüs ve Ay birlikte batı yönüne doğru ilerleyecek, güneş saat 19.20 sıralarında battıktan sonra ise “ay-yıldız” görünümü doğal olarak çok daha belirgin hale gelecek. Bu görüntü saat 22.30’da ay, 22.44’de Venüs batı ufkunda yitinceye kadar sürecek” dedi.


Bu görüntünün olabilirliğini hesapladıklarına dikkat Çeken Tanyeri, şu bilgileri verdi:
“Ayın hilal oluşu 28 günde 3 gün kadar gözlenir. (olasılık ortalama 1/10), Ayın hilali önüne herhangi bir gezegenin gelmesi olasılığı (ortalama 1/500), tüm bu olayların 19 Mayıs tarihine rastlaması olasılığı (1/365). Dolayısıyla tüm bu olayların 19 Mayıs tarihine rastlaması olasılığı : 1/10 X 1/500 X 1/365 = 1/1.825.000 olarak hesaplanabilir.”
Gökyüzünde Türk bayrağı şeklinin oluşması olayının Türk milleti açısından en ünlüsünün, 28 Temmuz 1389 yılında Kosova Meydan Muharebesi sonunda Jüpiter gezegeninin ayın hilali önüne gelmesi ve bu görüntünün şehit bir askerin göllenen kanına yansıyarak Türk bayrağının oluşmasına ilham kaynağı oluşuyla gerçekleştiğini hatırlatan Tanyeri, “O tarihteki görüntü bir efsane değil, gerçektir. Bu, bilgisayar astronomi programlarıyla da kanıtlanmıştır” diye konuştu.

Ay ile Venüs’ün gökyüzünde Türk bayrağı şeklini almasıyla ilgili olağanüstü olayın Türkiye’de büyük bir coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sırasında Samsun’da olduğu gibi ülke genelinde izlenebileceğine de işaret edildi.

Bir yanıt yazın