Linux Vista’ya karşı…

Linux Vista’ya karşı…

Linux Vista’ya karşı… için 2 yorum

Vista; bu adı duymayan yoktur sanırım. Mikrosoft’un öve öve bitiremediği, fiyatını ise iyice abarttığı işletim sistemi. 3 boyutlu ekran efektleri ile ön plana çıkan, benim bilgisayarımı yerlerde süründüren, 1 GB ram isterim yoksa böyle sürünürsün diye işletim sistemi. Ortalama 100-150$ gibi bir fiyatı var. O çok sevilen Word, Excel vs. ile beraber toplam fiyatı en makul şartlarda bile 400-500$’ı buluyor. Yani eğer lisans şartlarına uyuyorsanız ödemeniz gereken bedel bu.

Bir de Ubuntu var. İlk duyduğumda bu ne ya dediğim bir linux sürümü. Arkasında milyarder bir Amerikalı sponsor olan bir linux sürümü. Linux genelde gönüllülerin desteklediği bir işletim sistemi. Tamamen ücretsiz. Üzerinde bir sürü program ile geliyor. Open Ofis paketi buna dahil. Üstelik internetten CD/DVD’sini isteyebiliyorsunuz. Kapınısa kadar teslim ediyorlar.

Maalesef biraz tembellik, biraz alışkanlıkların kırılamaması sonucunda insanlar hala Mikrosoft’a para akıtmaya devam ediyor.

Aşağıda Vista ve Ubuntu görsel olarak karşılaştırılıyor. Bir bakın bakalım. Sizce hangisi iyi. Özellikle son 30 saniye neye para ödediğinizin bir özeti…

Bu kadar sözden sonra ubuntuyu bir deneyin deriz. Hatta yerli olarak ürettiğimiz, yabancı ülkelerde çok tutulan Pardus’u da burada bulabilirsiniz.

2 Comments

 1. Hasan Yılmaz  - 21 Mayıs 2007 - 01:56
  /

  2 hafta önce suse linux 10.2 kurdum. yok böyle bir şey. Ne ihtiyacım varsa kurulumda halledilmiş. ek olarak sadece kodekleri kurdum. şu beryl olayını da yeni hallettim, cebimden çıkan olmadan mükemmele yakın bir işletim sistemim oldu. video yakalama özelliğini kulanmayı da öğrenebilirsem güzel bir karşılaştırma da benden olacak.
  bir de bu videoyu izlemiştim, aşağıdaki şarkıyla izleyin derim 😉
  http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

 2. Gürkan Gözübüüyük  - 26 Mayıs 2007 - 10:16
  /

  Ben de suse 10.2 kullanıcısıyım, beryl’i bazen kullanıyorum benim merak ettiğim, bu videoda masaüstünün üzerindeki menü neyin nesi? 🙂 hoşuma gitti. İsmini bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.
  Linuxu kesinlikle öneririm

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Back to Top