Evde ekmek modası un satışlarını patlattı

Ekmek makineleri için hazır un karışımları üreten Söke Un, beklentilerinin 3 kat üzerinde mal sattı. Karışım un satışları toplam cironun yüzde 7’sine ulaştı

06.02.2007

Evde ekmek modası un satışlarını patlattı

Ekmek makineleri için hazır un karışımları üreten Söke Un, beklentilerinin 3 kat üzerinde mal sattı. Karışım un satışları toplam cironun yüzde 7’sine ulaştı
Ekmek makinası satışlarındaki yükselmeyle birlikte, makina için hazır un karışımları üreten Söke Un firmasının da satışlarını katladığı belirtildi. Söke Un Ürün Müdürü Aliye Bayar, ekmek makinası için 3 yıl önce bir Ar-Ge çalışması yaptıklarını, son dönemde makina satışlarının yükselmesiyle bu ürünlere beklemedikleri oranda ilgiyle karşılaştıklarını belirtti.
Piyasada satılan ekmek yapma makinalarının kitapçıklarında Türkiye’de bulunmayan maya ve un çeşitleriyle tarif verildiğini, bu nedenle makina alanların başarısız sonuçlarla karşılaştığını dile getiren Bayar, şöyle konuştu:
“Bu sorunu görerek ekmek için ideal ölçülerle un ve mayadan oluşan paketler hazırladık. Ekmek yapmayı pratikleştiren ürünlerimiz sayesinde, makina satışları da yükseldi. Son dönemde karışım unlarımızın satışında da beklemediğimiz oranlarda artışlar oldu. Geçen yıl beklediğimiz hedefleri üç kat aşarak yaklaşık 100 bin koli mal sattık. Satışların artmasıyla hedeflerimizi de genişlettik. Yeni yılda rakiplerimizin de olacağını düşünerek planlama yaptık. Karışım un satışının toplam ciromuz içinde yüzde 3 pay almasını beklerken, bu oran 2006’da yüzde 7’ye çıktı. Bunu 2007’de yüzde 10 olarak planlıyoruz.”

PASTANELER DE İLGİ GÖSTERDİ

Evde ekmek yapan tüketici grubunun daha bilinçli ve gelir seviyesinin daha yüksek olduğunu, özellikle internet sitelerinde insanların birbirine tavsiyesinin tanıtımı artırdığını kaydeden Bayar, ekmek makinası sahibi olmayan bazı kadınların karışım ürünleri fırında pişirerek değişik ürünler elde ettiğini kaydetti. Bazı fırınların uygun olmayan koşullarda üretim yaptığı yönündeki televizyon haberleri ve diyet alışkanlığının yerleşmeye başlamasıyla insanların evde ekmek yapmaya yöneldiğini dile getiren Bayar, çıkardıkları ürüne fırın ve pastanelerin de ilgi göstermesi nedeniyle 10 kg’lik paketler de hazırladıklarını dile getirdi. Bayar, ekmek makinasında değişik çeşitlerde ekmek yapımının mümkün olması ve ekmeğin daha uzun süre dayanması nedeniyle normal ekmeğe göre daha ekonomik olduğunu savundu. Buğday, çavdar, yulaf, geleneksel ekmek karışımlarının bulunduğunu belirten Bayar, en çok ilgi gören ürünlerinin ise 7 tahıl karışımlı ürün olduğunu kaydetti.
Kaynak:AA

Bir yanıt yazın