Odanızda kutup ışıkları

Filmlerde görmüşüzdür hep. Kutuplarda ve kutuplara yakın bölgelerde gökyüzünde muhteşem görüntüler oluşur. İnsanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu kesin. Ölmeden bir kere görmek istemişimdir hep. Bu isteğin pek çok insanda olduğunu düşünen bir firma ışıkları evinize getirmiş.

Firmanın ürettiği cihaz kutup ışıklarını evinizin tavanında, duvarında izlemenizi sağlayacak bir projektör aslında. Aynı zamanda CD çaları ile ortama istediğiniz sesi veriyor.

Ürünü bu sayfadan satın alabilirsiniz. 61$ fiyat etiketi var.

Kutup ışıkları nedir: 

Kutup ışıkları, ya da aurora, genellikle kutup bölgelerinde görülen bir gece ışımasıdır. Aurora, gökyüzündeki doğal ışık görüntüleridir. Genelde gece görülen aurora, çıplak gözle de izlenebilir. Kuzey Yarıküredeki aurora görüntüsüne aurora borealis, Güney Yariküre’dekine de aurora australis denir. Auroralar, güneşin dünya atmosferi üzerindeki etkilerinin en belirgin şekilde görülebilenidir.

Aurora görüntüleri, güneşten gelen solar rüzgarlardaki yüklü parçacıkların atmosferle etkileşmesi sonucu oluşur. Bu parçacıklar dünyanın manyetik alanına ulaştığında bazıları kapılır. Bu parçaların çoğu dünyanın manyetik kutuplarına çekilirler. Bu parçacıklar atmosferdeki moleküllerle çarpıştıklarında enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bir kısmı da auroralar şeklinde salınır.

kutup kutup

Bir yanıt yazın